PR / Broj 16 / Srpanj / 2009.

Ribolovna sezona je na vrhuncu i pritisak na vodu znatno je veći nego u bilo kojem drugom dijelu godine. Samim time je i količina sistema (i hrane) u vodi znatno veća. Šarani se u takvim uvjetima često povlače u dijelove jezera koji im pružaju sigurnost i mir. Vrlo često su to rubni dijelovi jezera, potopljene krošnje tik do obale ili duboki kanali uz obalnu trsku. Naravno, uvijek biraju nepristupačnu obalu na kojoj vlada mir. Ako ih želite uloviti, morate pronaći put ribe i lovne pozicije koje se često nalaze samo nekoliko metara od obale. To ne znači da nužno morate spustiti sistem sa vrha štapa u vodu bez zabacivanja. Ponekad je potrebno baciti i vrlo daleko da bi se lovilo pod samom obalom – naravno suprotnom.

Piše: Marko Jeren

U današnjem modernom ribolovu takve su pozicije definitivno zanemarene od strane većine ribolovaca. Uzrok tome je najčešće malo prije spomenut pritisak na vodu. Šetajući našim “hit vodama“, kao što su Finzula, Šumbar ili Zajarki, možete vidjeti da većina šaranaša prezentira svoje sisteme na 130m +, ne razmišljajući kako se određena populacija ribe često hrani doslovno pod nogama. Ako uspijete pronaći dobru poziciju i raditi upravo suprotno od većine ribolovaca na toj vodi, uspjeh će vas često iznenaditi. Pri odabiru pozicije obratite pozornost na vjetar. Jaki vjetrovi na većim vodama definitivno igraju ulogu aktivatora “rada ribe“. Apsolutni pogodak sa izborom pozicije tada je rubni dio jezera. Naime, vjetar pokreće strujanja u vodi i nosi prirodnu hranu prema jednoj od obala (ovisno o smjeru puhanja). Uz obalu u koju vjetar puše riba se često aktivno hrani i bez prevelike pripreme mjesta hranjenjem lako prihvaća mamce.

Slijedeći faktor na koji treba obratiti pozornost je mjesec. Pun mjesec u pravilu nije najbolje vrijeme za ribolov, no u takvim situacijama vrijedno pokušaja je pokušati loviti u sjeni te u manjim uvalama na jezeru, pogotovo ako su pune granja i raslinja blizu obale. Šarani će se u svijetlim noćima rado smjestiti tamo i ponekad se vrlo aktivno hraniti. Sa uma ne smijemo smetnuti i jednu činjenicu, karakterističnu za većinu hrvatskih voda. Na svim jezerima, pa tako i na “hit vodama“, postoji određeni postotak „vikend“ ribolovaca i ribiča starije generacije koji vole loviti šarane. Kako zbog nepoznavanja modernijih pristupa, a tako i zbog jeftinije opreme, oni ne mogu (a često niti ne trebaju) daleko bacati, drže se bližih sprudova, te svakodnevno tamo bacaju svoju hranu. Često puta na takve pozicije dolaze i plovkaroši koji kvalitetnom brašnastom hranom privlače lijepe ribe. Takve pozicije se ne smiju zanemariti, ukoliko želimo loviti ribe koje se hrane uz obalu. To su atraktivna odmarališta riba, gdje pronalaze dovoljne količine hrane. Takve pozicije će konstantno biti posjećene od strane šarana. U mojim ribolovima ponekad mi se događalo da zbog vremenskih ne/prilika riba jednostavno nestane iz područja gdje sam formirao hranilište. Kako nemam mira, počinjem ribu tražiti malenim PVA kompresama ili PVA nitima sa par izlomljenih boila. Volim pretražiti mini lokacije blizu obale. Svaki grm ispitam s jedne i sa druge strane. Svaki lopoč detaljno pretražim raznim prezentacijama, sa širokom paletom mamaca. U većini slučajeva se ugodno iznenadim vrlo vrijednim ulovima. Probajte i vi…

Pribor i prezentacije

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Ukoliko lovite na čistom području, bez prirodnih prepreka i zadijeva, koristite tada laganiji pribor. Guštajte umarajući ribe. Pošto ne morate daleko bacati, lovite kraćim štapovima mekših akcija (parabolik štapovi). Montirajte manje i laganije role na koje stane dovoljno najlona za ono što vam treba. Od pribora si napravite alat kojim možete loviti danima. Važno je ne umarati ruke teškim i nespretnim priborom. Najlon mora biti dovoljno snažan i otporan na habanje, kojim ćete uspješno loviti ribu na terenu gdje se nalazite. Prilikom ribolova na otvorenom, gdje nema granja, trave ili lopoča, koristite tanje i mekše najlone. S takvim najlonima gušt je loviti osjećajući svaki titraj ribe na udici. No, s druge strane, ukoliko se odlučite loviti u granju, ili recimo u vodenoj travi, koristite snažniji najlon koji će izdržati opterećenje koje vas čeka. Vlastite sisteme prilagodite tipu vode na kojoj lovite. Recimo, univerzalni tip sistema je safety bolt sistem. Načinjen je od plastičnog klipa na koji se montira gumica. Gumica služi “držanju“ olova koje se nalazi na klipu. To je osnovna safety bolt montaža. Modernizacijom sistema postići ćete bolju prezentaciju u vodi, tako recimo uporabom Lead Cora i Flying back leada, vaš će sistem ležati na jezerskom dnu.

Vrhove štapova položite prema površini jezera, kako biste smanjili kut indikacije griza. Kod ribolova na blizu poželjno je koristiti klasična Back lead olova, koja će potopiti dio najlona koji se nalazi iza Flying back leada. Tim postupkom ćete povećati mogućnost ulova veće i opreznije ribe jer vam se cijeli najlon nalazi na dnu.

Kako loviti lead corom umjesto olova?

Šarani ponekad vrlo oprezno uzimaju mamce. Da biste ih ipak ulovili, možete pokušati i ovaj jednostavan i učinkovit sistem, naime, engleski šaranaši došli su do zanimljive ideje kako pomoći šaranu da još lakše usiše mamac. Ideja je fenomenalna ukoliko lovite na udaljenosti do 10-tak metara od obale. Sistem se sastoji od 1 – 1.3 m debelog lead cora od 60lb, koji je sam po sebi težak, te ima dovoljnu težinu da zabacite sistem nekoliko metara od obale. Na lead core ne stavljate nikakve kopče, već montirate samo vrtilicu na koju se nastavlja predvez sa mamcem. Tako vaš sistem sadrži težinu lead cora i težinu mamca koji ćete zabaciti. Vrh štapa postavite što bliže površini vode. Signalizatori neka vam budu jako osjetljivi (Delkimi) kako bi javili i najmanji pomak sistema. Za točnu signalizaciju koristite lagane hangere minimalnih težina. Indikacija će biti vidljiva čim šaran primi mamac ustima. Lagano spuštanje hangera znači da je šaran usrkao mamac i vrijeme je za kontru…

Lead core umjesto olova

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Za vrlo finu prezentaciju i ribolov „pod nogama“ jedino otežanje na sistemu može biti samo Lead Core upredenica. Evo kako ju koristiti.

Tehnike zabacivanja na kratko

Ribolov „na blizu“ ponekad zahtijeva zavidne poteze štapom kako bismo mamac prezentirali baš tamo gdje smo zamislili. Kako su rupe između granja nadvijenog nad vodu česte mini lokacije ribolova, samo preciznim i pravilno odmjerenim zabacima možemo pogoditi pravo mjesto. Mirna ruka ribolovca je polovica napravljenog posla, a ostatak je praksa i osjećaj.

No, kako je priroda posebna, često puta smo se našli zatečeni mjestima na kojima se teško može odloviti štapom. Takve pozicije zahtijevaju posebne tehnike bacanja koje nalazimo u drugim granama ribolova, recimo, u špinanju. Samo učestalom vježbom i treningom, dobit ćete preciznost i osjećaj za prostor. Tehnike bočnog bacanja, bacanje ispod ruke, pa čak i polaganje sistema iz ruke probajte vježbati na otvorenoj vodi prije takvog ribolova, kako ne biste nepotrebno okitili drvo ispod kojega planirate loviti.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Čime i kako hraniti?

Ribolov na blizu pruža nam jednostavniji tip hranjenja. S puno manje muke i truda postići ćemo isti efekt, ukoliko ne i bolji, nego kod ribolova na daleko. Prednosti prihrane na kratko su velike. Prva i daleko najvažnija stavka je precizno hranjenje. Na kratkim dionicama malim se količinama može lijepo hraniti tijekom cijelog ribolova, ne umarajući se nepotrebnim dalekim zabacivanjima. Prihranjivanje u kontinuitetu pruža ribi sigurnost u hranilište. Hranjenja mogu biti tiha i bučna. Tiho hranjenje podrazumijeva uporabu kobre, praćke ili lopatice. Bučno hranjenje podrazumijeva uporabu spod štapa i raketa različitih veličina i težina. Uporaba praćke je također velika prednost, jednostavnim pokretima ruke svoje mamce prezentirate na najteže dostupna mjesta.

Hranjenje

Mnogi ribiči će ovdje pomisliti da je u svakom slučaju tiho hranjenje praćkom ili čak iz ruke uvijek bolja opcija od lupanja. No u nekim uvjetima šarani reagiraju na zvuk pada rakete i zvuk rasipanja mamaca po površini vode. Što radi u određenim uvjetima, morate sami saznati. Specijalni mamci kojima se lovi blizu obale ne postoje. Znači, radi sve, no u ovakvim je uvjetima mnogo lakše iskoristiti prednosti lova mekim i malim mamcima koji bi u dalekim zabacima sigurno otpali. Znači, uz domaće (i kupovne) boile, kuhani kukuruz, razne sjemenke i pelete, možete pokušati sa par mekih zrna šećerca na dlaci ili sa šaranskom mekom pastom. Vrlo je lako bacati razne mješavine hrane u vodu, kada znate da vam je hranilište udaljeno do 10m od obale.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Osobno volim loviti na kratkim pozicijama, volim upotrebljavati lopaticu i njom hraniti svoje mini područje. Najbolje od svega je to što vidite gdje ste bacili svoj sistem i gdje ste pothranili svojim mamcima.

Kako loviti „pod nogama“

Bez obzira na koji tip hranjenja se odlučili, kod ribolova blizu obale izuzetno je važna tišina. Naime i velike ribe obilaze ovakva područja, no neće se slobodno hraniti ako vi, sjedeći pored pribora, palite vatru, hodate i smijete se. Ako želite uspješno loviti, vrlo često ćete morati biti sami. U vrijeme dok čekate griz, ugasite mobitel…Dobar osjećaj, ha?  Zatim, odjeća i obuća neka bude u tonu prirode, znači prolaze maslinasto-smeđe kombinacije. Možete biti i u plavom, ali u bijelom i žutom nikako. Ribe naime vide pokret iznad površine vode. Koliko se zvuk ispušten iznad površine vode lako širi i u vodi, uvjerio sam se promatrajući prekrasnu ribu smještenu ispod velikog grma uz kojeg sam joj napravio hranilište. U isto vrijeme, s druge strane su boravili domaći dečki iz ribolovnog društva. Svaki put kad bi netko od njih povisio ton, šaran se jednostavno pomaknuo dublje u granje. Jedan od petorice veličanstvenih iz toga društva, svakih pet minuta je zijevao i to tako da je ispuštao neidentificirane zvukove, što je mog šarana stalno ometalo u njegovim naumima da se napokon najede. Kako se šaran pomakao do ruba grma, s druge strane se začulo auauuaaa i riba nestane..ha-ha.

Mamci

Za ribolov na malim daljinama ne postoje specijalni mamci, no s obzirom da ne morate daleko zabacivati, možete pokušati koristiti i nešto mekše mamce od uobičajenih.

Chris standing up holding his daughter Elva

Imajte na umu da lovite samo nekoliko metara od obale, pa nemojte lupati i strugati nogama o pod. Sve vibracije koje tako stvorite se prenose u vodi i riba to vrlo dobro čuje. Definitivno najveća pogreška ribolovaca je snažno lupanje vratima automobila. Lupanje vratima većinu ribe na jezeru šokira, dok određeni broj ostane preplašen. U strahu se povuče u svoje “rupe“ ili zbunjene lebde u srednjem sloju vode.

Na kraju, želim vam mnogo uspjeha u ribolovu. Lovite ribe i puštajte ih. Svejedno da li lovite na 10 ili 110m, ukoliko vidite ribu blizu obale, probajte joj prezentirati mamac. Ponekad je dovoljan samo mamac sa nekoliko slobodnih zalogaja iz pva vrećice. Odlična jezera za ribolov pod nogama su Bedekovčina, Savica, jezero Juš i Finzula, te Zajarki i Šumbar. No vjerujem da svako jezero ima dobrih pozicija uz samu obalu, koja i kapitalna riba često posjećuje. Bistro!

Pozicije

Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana