PR / Broj 42 / Rujan/ 2011.

Prezentacijom pokušavamo postići da nam montirana srdela u sloj mora u kojem se tune hrane stigne u isto vrijeme kad i slobodne srdela iz bruma koja polakše tone

Piše: Praktični RIBOLOV

Iako je sezona za lov tune ove godine (kao i svake) trebala trajati sve do 15.10. Kvota je ispunjena prije roka te je od 01.09. nastupila zabrana. Naravno da sezonu u kojoj je kvota sportskog izlova brzo ispunjena možemo nazvati samo odličnom. No kad bi se u obzir uzela činjenica da je kvota svake godine sve manja, a i da baš svaka ulovljena tuna vjerojatno nije prijavljena moglo bi se doći do zaključka da svaka statistika može dovesti jedino do – krivog zaključka. No pustimo to na stranu, sezona bila i prošla, tune su otišle koliko čujemo put sjevernog Jadrana gdje će do zime plivaricama stvarati probleme rastjerujući im srdele i bušeći mreže. No vrijedi se prirediti za sljedeću kako bi i vi ulovili jedan od najvećih ribolovnih trofeja. Ovaj put ćemo se pozabaviti sa pronalaženjem tune „na brzaka“ i njenim lovom uz pomoć fish findera. Kao i svaki ribolov i ribolov tune zahtijeva nešto znanja ali i snalažljivosti i umjeća kad se jednom nađete na pravom mjestu u pravo vrijeme.

Situacija prva – plivarice

Srdela (kao i tuna) ima svoje godišnje migracije. Kako ribari na plivaricama slijede srdele tako ih slijede i tune. Ako nađete velika jata srdele ili iglica (općenito plave ribe) možete biti sigurni da su u blizini i tune. Kako ih naći? Dovoljno je za noći bez mjesečine baciti oko na pučinu i vidjet ćete gdje plivarice rade svoj posao (dakle svjetle). Kao prvo nemojte se bojati prići plivarici, ako im ne smetate dok rade svoj posao oni će brod koji se namjerio na Big Game smatrati svojim prijateljima. Naime tune su im posljednjih godina postale smrtni neprijatelji jer im rastjeruju ribu i trgaju mreže, a ne smiju ih loviti. Pa kako im ne smetati? Plivarici morate prići rano ujutro oko sat prije svitanja dok još svjetle. Držite se na sigurnoj udaljenosti od oko pola milje sve dok glavni brod ne ugasi svjetlo (sad svjetli samo mali brod) i spusti mrežu u more opasujući ribu. To se događa obično oko sat prije svitanja. Za vrijeme dok čekate da ribari počnu dizati mrežu treba stalno pratiti fishfinder. Naime tune koje su u blizini uglavnom se vrte oko istog područja kao i plivarica. Na dobrom fishfinderu lako ćete prepoznati riblji luk tune koji se obično pojavi na pola dubine mora. Ako ih vidite to je dobar znak, no s ribolovom ionako počinjete tek kad svane. Kad ribari počnu skupljati mrežu vrijeme je kad možete prići i s vanjske strane mreže (na udaljenosti od 50-tak metara) možete lagano kružiti i na sonaru pokušati pronaći koju tunu. Važno je izuzetno paziti da se ne bi zapleli u mrežu i da ne smetate ribarima. U vrijeme svitanja ribari polako počnu dizati ulov na brod.

U to je vrijeme cijelo more prepuno srdelinih ljuski koje se svjetlucaju lagano tonući prema dnu. Ako ste u pregledu oko mreže vidjeli tune na fish finderu znači da se isplati pokušati loviti. E sad je snalažljivost vrlo važna. Naime treba što brže skužiti na koju stranu kurenat nosi „oblak“ srdelinih ljuski. Naime to je trag u kojem će tuna potražiti hranu. No u tom oblaku hrane nema (samo ljuske i miris). Ako kurenat ide od ribarskog broda lijepo se ubacite u taj trag i počnite polako brumati komadima, cijelim i zdrobljenim srdelama. Važno je na sonaru pratiti da li će se pojaviti tuna i na kojoj dubini. Ukoliko vidite tunu na 30 metara, dovoljno je jedan mamac spustiti na tu dubinu i udarac je gotovo 100% u prvih par minuta. To je vrijeme svitanja kad je tuna gladna i još je nadražena velikom količinom ribljih ljuski, a u prilog vam ide i smanjena vidljivost. No koliko to jednostavno izgleda ovako napisano toliko je to ponekad teško izvodivo. Naime vrlo je važno sa mamcem stalno biti u zoni udarca. Što to točno znači? Ako dobro brumate i kurenat polako odnosi komade srdele od vas vaša bi montirana srdela morala biti negdje unutar traga bruma. Ovo je vrlo često teško postići, a i kad ste „sigurni“ da ste u brumu ponekad vam je ješka daleko od traga. Potvrda da ste bili u tragu bruma obično dolazi nakon izvlačenja ješke jer se na vrtilici, na udici i na najlonu mogu naći komadići srdelinih crijeva, komadići kože…

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Naravno najbolja potvrda je brzi griz. Ukoliko griza nema, a tune se konstantno pojavljuju na sonaru znači da im je vaša ješka sumljiva. Ili je niste dobro montirali, ili je predvez predebel. Ako ste sigurni u montažu ješke, ne mijenjajte prevez nego budite uporni. Bolje je imati jedan griz koji realizirate i ulovite tunu nego ih imati četiri ili pet, a da ne realizirate ni jedan jer lovite neadekvatnim (preslabim) priborom. No ako inzistirate na predvezu od 150 lb ni to vas neće daleko dovesti. Ako niste sigurni da su ispod vas ribe od 200 i više kila predvez smanjite na 130 ili čak 100 lb.

Vrhunski zez

Kako prevariti tunu u tim uvijetima? Znači ribe su vam ispod broda i u tragu skupljaju komade bruma ali zaobilaze vašu savršeno montiranu srdelu. Između vaše srdele i bruma osim predveza postoji još jedna bitna razlika. Naime vi ste svoj mamac spustili na dubinu na kojoj su tune on „stoji“ u sloju vode. Doduše ako ste je dobro montirali vaša srdela „stoji“ kao da je prava živa srdela koja pliva ali…. Svi ostali komadići bruma i cijele srdele koje bacate polako tonu, a tuna ih aktivno plivajući skuplja obično na istoj dubini. Znači treba napraviti da i vaša srdela polako tone! To se postiže tako da sistem bez dodatnog opterećenja dignete sve do površine – obično rukom (ne rolom) navučete najlon sve do mamca. Bacite šaku srdela iz bruma i pustite ih da počnu tonuti. Pažljivo ih gledajte. Ako se tune motaju na npr. 25 metara ispod broda vi pustite da slobodne srdele propadnu do desetak metara dubine i zatim iz ruke bacite onu slobodnu srdelu tako da je iznad onih slobodnih. Ove slobodne puštamo da potonu prije zbog toga jer montirana srdela armirana velikom udicom mnogo brže tone od ovih slobodnih. Zatim polako puštamo najlon prateći kako nam montirana srdela polako tone. Pri ovoj prezentaciji pokušavamo postići da nam montitrana srdela u sloj mora u kojem se tune hrane stigne u isto vrijeme kad i slobodne srdele. Iako se i tad zna desiti da tuna pokupi sve slobodne i ostavi ovu montiranu na ovaj je način zeznuto već jako puno riba…

I zadnja opaska glede plivarica. Kod ribara možete kupiti i srdelu za brumanje no kad probate njome brumati shvatit ćete da ju je jednostavno nemoguće zdrobiti – prefriška je! Zbog toga je tu frišku najbolje pustiti da odstoji i upotrijebiti je za brum sljedeće juto.

Kavezi

Osim plivarica koje svojim svjetljenjem privlače jata sitne plave ribe i posljedično tune, drugi način da brzo nađete ribu su kavezi u kojima se tune tove. Na Jadranu ih ima dosta pa vam nećemo sad opisivati lokacije pojedinih. Važno je da divlje tune borave oko i ispod kaveza zbog obilja besplatne hrane koja propada kroz kavez dok ribari hrane tune u kavezima. Jata tuna do kaveza obično dođu za plivaricama koje voze velike količine srdele za hranjenje. I na kaveze je najbolje doći u svitanje. Naime ako ste došli u vrijeme kad se tune u kavezima hrane šansa za grizom je vrlo mala. Vrlo važno je znati da koncesija koju plaćaju vlasnici kaveza vrijedi 200 metara izvan granice kaveza. Kad jednom dođete do kaveza lako ćete vidjeti linije koje zatvaraju vanjske bove oko kaveza. A osim vlasnika kaveza i policija je vrlo striktna u provođenju odluke da se unutar te zone ne smijete motati ni ploviti ni loviti. No neka vam to ne bude hendikep. Naime zona bliže kavezima prepuna je isprepletenih konopa koji su obrašteni školjkama. Čak ako i dobijete griz unutar koncesije gotovo je sigurno da tunu nećete izvući jer se ona strelovito vraća pod kavez i sigurno vam trga (prestruže) predvez ili najlon već u prvom bjegu.

Dakle ribolov na kavezima počinjete također tako da prvo utvrdite smjer i jačinu kurenta. Brod treba postaviti tako da vas kurenat nosi od kaveza, a ne u njih. Kad ste to napravili i utvrdili mjesto gdje ćete početi s ribolovom najbolje je brodom napraviti par krugova i pojačano brumati. Za to vas vrijeme obično napadnu i galebovi. To je dobro i poželjno. Galebovi sa površine često u ovom kruženju pokupe koju srdelu no i svojim ponašanjem pokažu tunama gdje je hrana. Naime galebovi uvijek prate tune i često nam pokažu mjesta gdje se hrane, no isto tako su i tunama pokazetelji kako doći do hrane. Kad ste sa brodom napravili par krugova (obično promjera 50 metara) i dobar trag od bruma treba postaviti brod i nastaviti brumati nešto slabijim intenzitetom te u trag postaviti mamce. Tune se izvan granice kaveza obično prvi put na sonaru pokažu na dubini od 30-40 metara. To je tako jer su kavezi toliko duboki pa su one na toj dubini navilke plivati ispod njih. No vrlo brzo se na brum dignu pa se obično već nakon par minuta pojave na 15 -20 m dubine. Te se ribe obično mogu uloviti bez ikakvih balona i otežanja. Dovoljno je na slobodnom najlonu pustiti mamac u brum… VAŽNO! Nikad ne potapajte mamce ako niste barem 200 metara izvan zone koncesije. Osim što je zabranjeno, to pri grizu obavezno dovodi do trganja pribora. Nema nikakvog smisla ubadati i ribama raditi pirsinge udicom na mjestu gdje su šanse da je izvučete gotovo nikakve. Imajte povjerenja u ono što radite. Tuni nije nikakav problem isplivati tih 200-300 metara za vašim brumom. Ona ionako mora stalno plivati da ne bi potonula jer joj je mjehur toliko mali da je ne može držati u sloju vode. Pribor za lov na kavezima mora biti savršeno složen i maksimalno grub (znači sad je onih 150 lb obavezno), a kočnica na roli dignuta do maksimuma izdržljivosti pribora. Naime svaka tuna koja vam tamo zagrize vrlo dobro zna gdje je doma. No kad dobijete griz nemojte paničariti. Riba obično nakon izvučenih 50 – 100 metara najlona sa role stane. U ovoj fazi borbe možete je polako i šlepati brodom te je izvući iz opasne zone na otvoreno more. A sad stavite borbeni pojas i užitak može početi.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Kao što vidite korištenje sonara pri ovoj vrsti ribolova je vrlo važno i u mnogome olakšava ribolov. A da ne spominjemo adrenalin koji vas prođe kad na ekranu fish findera ugledate očekivani prizor – riblje lukove.

Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana