PR / Broj 38 / Svibanj / 2011.

Poslije natjecanja na Pajinom viru smo prešli nasip i iz štučjeg raja stigli u kraljevstvo grgeča….

Tekst: Dalien
Foto: Dalien, No Name, Mario Čenan

Rijeka Česma jedna je od rijetkih voda gdje je grgeč dominantan predator, ako ne veličinom, onda sigurno količinom. Česma je na ovom potezu oko Narte 10-15 metara široka i prosječne dubine 1-2 metra. U toj mutnoj vodi se stvarno „svašta rodi“, pa nikad ne znaš što će primiti mamac. Voda je krcata sitnom ribom – babuške, uklije, sunčanice, grgeči, žutooke, šarančići, štukice, cvergli…

Specifičnost Česme je da se gotovo svake sezone pojavi neki grabežljivac u abnormalnim količinama. No najviše se izmjenjuju grgeči i štuke. Ova godina će izgleda biti godina grgeča….

Debeli su bili…

Sredinom travnja kad smo lovili, grgeči su počinjali mrijest. Neke ribe su bile groteskno debele. Kao da si na ogroman trbuh namontirao glavu i malo repa. Inače su ove ribe agresivne (pretpostavljam zbog konkurencije), pa su leptiri „petice“ i 10-12 cm vobleri standardne varalice. Upravo su zbog nadolazećeg mrijesta u vrijeme našeg ribolova bili nešto teži za uhvatiti, pa je trebalo malo rafinirati pristup.

Chris standing up holding his daughter Elva

Počeli smo leptirima i twichanjem voblera, ali nije grizlo kako smo se nadali. Tu i tamo koja riba. Morali smo smanjivati, sve dok nismo došli do ultra light mamaca. Nakon što smo namontirali male twistere i crve, počeli smo konstantno loviti ribe. U prosjeku nisu bili kapitalci (15-25 cm), ali su primali stalno. Na kraju dana smo ipak uhvatili par većih riba preko 30 cm i pola kile težine.

Twisteri i crvi

Za probirljive grgeče kakve smo zatekli, najbolje su se pokazale male gumice na 0.5-1.5 grama na mini jig glavama sa udicama br. 6. Gumene varalice od maksimalno 5 cm su nam davale najviše riba. Kombinirali smo između dvije osnovne vrste – twisteri (ili shadovi) i crvi bez akcije. Jedno vrijeme hoće vibru, a onda im opet paše bez akcije. Ovisno o raspoloženju. Varalice sa akcijom sam povlačio malo brže na težoj glavi (punih 1.5 grama!), a crve je najbolje prezentirati laganim nizvodnim puštanjem da tok nosi gumu uz dno. Iako je grgeč inače riba koja voli nervozno trzanje mamca, u ovoj prilici mi je malo smireniji rad davao bolje rezultate. Obožavali su takav 4-5 cm dug komad gume bez ikakve akcije.

Nakon mrijesta slijedi igranka…

Najbolji period za ribolov grgeča na Česmi je pred nama. Prošle godine su u prosjeku bili veliki 20-30 dkg naviše, pa nema razloga da tako ne bude i ove godine. Kako je već spomenuto, nakon mrijesta će napadati i puno veće mamce. Samo treba pogoditi dio rijeke gdje ih ima i da su taj dan malo aktivniji. Opremite se ultra light priborom i okušajte u dinamičnom ribolovu na našeg najljepšeg malog predatora. Ako dobro rade, nije problem uhvatiti 20-30 riba za dva sata ribolova…

Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana