PR / Broj 25 / Travanj / 2010.

„Na prvoj stazi djevojka Una,
vječito mlada, znana iz buna,
kićena cura iz Martin-Broda,
nakit joj sija, zelena voda.
Uzela zalet sa ličkih čuka,
od strmih stijena štrbačkog buka…“

Piše: m®VA

… ovako je pisao poznati pjesnik Branko Ćopić o ovoj bosanskoj ljepotici, kojoj su još stari Rimljani, očarani njenom ljepotom, dali ime „Jedina“! I to sa razlogom, jer teško da možete biti ravnodušni pred ljepotom prirode koja će vam se ukazati prvi put kad ju vidite uživo! Tisuće slapića, otočića, kanala, sedri i super bistra zelenkasta voda, odlična su promjena za „mutnjikavu“ Savu, skoro stajaću Kupu ili malu i plitku Bednju. Jedino Drava bi joj mogla parirati u nekim segmentima, ali nikako po količini ribe! U Uni, pogotovo kod Bosanske Krupe, ribe jednostavno IMA! Predivan je pogled sa mosta u Krupi, ogromne plotice i puno klenova dominiraju, a u malo dubljoj vodi, pored pilota, mrene su „ko noga“. Potočne pastrve se dižu na muhe koje padaju na površinu, a manje mladice ćete vidjeti jer se „sumnjivo“ ponašaju. Već u ranoj mladosti se vidi njihov predatorski duh i u svakom pokretu se ocrtava ta osobina. Jednostavno se zna tko je gazda u buku! Na Uni sam naučio da je mladica ustvari jatna riba i da rijetko kad bude sama, čak i najveće su bar tri na kupu, a to sam vidio zahvaljujući fantastičnim podvodnim snimkama Anesa Halkića, za sve prijatelje i ljubitelje ribolova i prirode – Anija, vlasnika agencije „Una Discovery“ (www.una-discovery.org), koja će vam pomoći da na najbolji način doživite ovu bosansku ljepoticu. Rafting, ronjenje i ribolov su to što vam ova agencija nudi, dakle, potpuni doživljaj za pamćenje. No, za maldicu je bilo još malo prerano, ipak je lovostaj na snazi i ribočuvari iz Krupe jako dobro paze svoje vode (za svaku pohvalu!), tako da je naš cilj ovaj put bio prevariti kakvu „unsku pjegavu“ ljepoticu, potočnu pastrvu!

Una je posebna!

Ako dolazite iz ravnice kao i ja i najbliža pastrvska voda vam je kanal od HE D.Dubrava, uvjeti ribolova pastrve na Uni će vam biti nepoznati. Mislim, imam ja iskustva i sa mnogih naših pastrvskih terena, no ribolov na Uni je sasvim drugačiji od ribolova na Gornjoj Dobri, Sunji, ili Otući. Jednostavno, veličina i količina vode je mnogostruko veća nego naše pastrvaške vode na kojima je još dozvoljeno špinanje, tako da i pribor moramo prilagoditi tome. A pribor koji sam koristio je primjereniji bolenu ili smuđu, tj., ta klasa pribora treba za ribolov pastrve na Uni. Ani nam je rekao da u prosjeku grizu ribe od 40-50 cm, tako da sam u startu zaboravio na svoj Norstream Areal 66L Jaeger, sa kojim inače lovim na kanalu. Širina rijeke i velike dubine (5-6 metara nije ništa čudno za Unu) su zahtjevale moćnije oružje, tako da je izbor pao na Norsteam Stage 90M, super brzi štap težine bacanja 5-28 grama. Begi je lovio sa svojim Berkley Series 1 Skeletorom od 2.70, koji je također odlično odrađivao zadatke koje smo stavili pred njega. Na mojoj Daiwa Luvias 2500 je bio namotan Power Pro 15 lbs, a na njegovoj Shimano Technium 2500 FA je bio Stroft GTP, nosivosti 4 kg. U ovom smo slučaju koristili upredenice, jer je Una bila mutnija od velike vode, no kod normalnog vodostaja i normalne prozirnosti vode koristili bismo (i preporučamo inače) neki provjereni najlon debljine 0.25 mm. Što se varalica tiče, naravno da ćete ponijeti svoje favorite sa kojima rasturate na kanalu, ali obvezno svratite i u trgovinu u Krupi (poslije mosta 100 metara, sa desne strane) i upitajte Firdu ili Bricu za savjet. A oni će vam sigurno preporučiti…

Kako doći?

Ako krenete iz Zagreba, najbolje je preko Petrinje voziti do Hrvatske Kostajnice. Tu preko graničnog prijelaza na samom mostu prijeđete Unu i uđete u Bosnu. Zatim vozite desno i uzvodno uz Unu bosanskom stranom sve do Novog grada (bivši Bosanski Novi), gdje vas cesta opet vodi preko Une. Nastavljate lijevom obalom uzvodno, sve do Bosanske Krupe. Cijeli put od Zagreba, uz kratka stajanja, traje oko 2.5 sata.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Žlice

Ima jedna posebna žlica koja se koristi na ovom dijelu Une, razni majstori ju prave, ali odlika svih tih žlica je da su opremljene sa dvije trokuke i da su, iako malih dimenzija, poprilično debele i teške te da su extra lovne! Žlica je od mesinga, debljine 2.5 mm, duguljastog oblika („vrbov list“) i savršeno se ponaša u jakoj struji. Može se voditi u svim slojevima vode i zato je univerzalni mamac. Ani ju jako voli, jer po njegovim riječima sa njom može aktivno pretražiti sva interesantna mjesta, bez da mijenja mamac. U to sam se i sam uvjerio i najviše minutaže sam dao upravo ovoj žlici. Naravno da sam si kupil više komada jer vidim potencijal i za domaće bolene i štuke. Žlicu je najbolje bacati uzvodno, malo poprijeko na tok i laganim namatanjem uz povremeno cimkanje vući prema sebi. Tako pretražujemo dio iznad sedri i trave u kojima vreba pastrva. Napredniji način je da u prolazima između sedre pustite da varalica tone neko vrijeme i onda jignete par puta ne biste li prevarili koju ribu koja je uz rub sedre. Za ovu tehniku, pored muda da riskirate ovako genijalnu varalicu, trebaju vam dobre polarizacijske naočale, da biste odredili točan položaj sedri i prolaza između njih i dobra špaga, da biste spasili varalicu koja vam je zapela zato što niste dobro odredili položaj sedri i prolaza između njih. Najinteresantniji ribolov na žlicu mi je ubacivanje u „špigline“, koji nastaju kod slapova ili tamo gdje neki veliki kamen spriječava normalni tok vode. Žlica je dovoljno teška da ju voda ne izbaci odmah iz zone udarca, a dok tone, zavodljivo bljeska i izaziva pastrvu na napad. Ova žlica leti daleko, može se voditi duboko i pod samom površinom, možete ju normalno vući, twitchati i jiggati. I super lovi. Nije čudo što je Anijev omiljeni mamac, vjerujem da će i vas oduševiti! A dućan nemojte napustiti niti bez…

Spužvasti peš

Ne znam tko je prvi izmislio ovu varalicu, i Rusi koriste nešto slično, ali je to vrlo specifičan mamac koji se koristi na našim prostorima. Zamisao je vrlo jednostavna, majstori su skužili da komad spužve mogu oblikovati kako žele, tako da su napravili vjerne imitacije peša i drugih riba. U početku su imitirali samo peša jer se po konstrukciji varalice jako vjerno može imitirati kretanje ove ribe kroz vodu, a sad sam čak vidio i imitaciju štuke, pored lipljana, pastrvi, klenova, plotica i čega sve ne. Svaki spužvasti peš ima olovno otežanje u predjelu glave, tako da je osnovna tehnika kojom se vodi ustvari jiganje. Peš se zabacuje ukoso i uzvodno i pušta se da potone na dno. Kad osjetimo da je potonuo, jignemo štapom prema gore i pustimo da opet potone. To činimo sve dok nas peš ne „prestigne“ i voda ga počne dizati, onda jednostavno namotamo i zabacimo ponovno. Jednostavno, zar ne? Bilo bi jednostavno da je samo to ispravan način vođenja spužvastog peša. Ali peš je odličan i na drugim terenima, kao što su prolazi između sedri, gdje ga jednostavno spustimo ispod čamca i jigamo na mjestu, ili na pjeskovitim dijelovima, gdje ga pustimo i da ga voda nosi i kotura po dnu.

Odličan je i za duboke kontra štromove, gdje ga slobodno ostavimo i po par minuta na dnu, dok se javimo ženi na mobitel ili se jednostavno odmaramo od silnog mahanja. Pastrva ga zna pokupiti i u mirovanju. Jednostavno obožava ovaj mamac. Neki tvrde da su to „frustracije iz djetinjstva“, kad peševi jedu ikru i mlađ pastrve pa preživjele jedinke osvećuju svoju braću i sestre, a neki jednostavno ne razmušljaju o ovoj problematici i uspješno koriste ovaj odličan provjereni mamac. Ima neka fora sa bojama, jedna je bolja na pijesku, druga u sedri, ali pitajte Bricu u dućanu, sigurno će vam bolje savjetovati nego ja. I za kraj, jedna tajna taktika ribolova na peša, kad vam neće zagristi na dnu i kad ste prejigali cijelu Unu, od Martin-Broda do Novog, jednostavno probajte peša voditi kao vodler ili leptir, samo kurblajte (i to poprilično brzo) i držite ga u gornjoj trećini vode. To pogotovo probajte predvečer, kad se ribe dižu prema površini. Niti jedan peš se ne ponaša tako, ali jako puno pastrva i mladica je ulovljeno baš na tu prezentaciju. Nemate kaj izgubiti… ako vas nitko ne gleda sa strane, ha- ha…

Smeće

Nažalost, ljepotu fantastične i ribom bogate Une kvare tisuće najlon vrećica, koje smo vidjeli na granama po cijelom toku Une, od Kostajnice do Krupe. Izgleda da svi koji uz ovu fantastičnu rijeku žive ili pored nje prolaze, imaju neodoljivu potrebu u nju bacati svakakvo smeće. Ani, naš vodič, obavijestio nas je da se revir svako proljeće nakon visokih voda čisti od svog smeća koje je Una donijela i njime napunila granje….

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Normalno je da ćete nositi i svoje favorite, pogotovo voblere. Una je, naime, izmišljena za twitching voblerima, naravno, većih dimenzija, tako da se ne sramuite niti Rapalinog X Rapa pd 10 cm ili Megabass Ito Visiona 110. Može vas predvečer pod kakvim slapom iznenaditi i poneka mladica, koju ćete naravno, kao i sve pastrve koje ulovite, pustiti, tako da Una i dalje ostane jedna i jedina. No, uz gazdovanje ribolovnog društva iz Krupe, drugačije neće ni biti i još ćemo dugo godina uživati u ljepoti ove jedinstvene rijeke.

Kome se javiti ako želite loviti na ovom dijelu Une?

Posebni ribolovni revir za lov mladice “BUK” djeluje u sastavu Udruženja sportskih ribolovaca “Krušnica”iz Bosanske Krupe. Mi smo pastrve lovili u reviru i nizvodno od njega Sam revir je dugačak oko 2200 m toka rijeke Une. U reviru se ribolov vrši uz obvezno prisustvo vodiča i ulovi & pusti režim. Sve informacije mogu se dobiti na mob. 00387 61 145-952 ili na e-mail [email protected]

Ako se želite informirati i vidjeti neke od destinacija na kojima ćete loviti na ribolovnom reviru na Uni, posjetite internet adresu www.una-discovery.org

Chris standing up holding his daughter Elva
Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana